10+ Natūralūs Vitamino D Šaltiniai
Vitaminas D – riebaluose tirpi medžiaga, padedanti kaulams išlikti tvirtiems. Dažnai turbūt nesusimąstome, kodėl esame liūdni, prislėgti blogų emocijų ir nelaimingi? Priežasčių gali būti daug, tačiau viena jų – vitamino D trūkumas.
Ar man trūksta vitamino D?
Yra tam tikros rizikos grupės žmonių, kurie lėčiau gamina vitaminą D. Taigi kokie veiksniai tai gali lemti?
Amžius. Vyresnio amžiaus žmonių vitamino D gamyba gerokai sulėtėja. Labai dažnai vyresni žmonės gyvena lėtą gyvenimą, pernelyg daug būna patalpoje, todėl natūralios saulės šviesos gauna daug mažiau negu galėtų.
Tamsi oda. Jeigu esate tamsesnio gymio, turėtumėte žinoti, kad dėl odoje esančio didesnio pigmento melanino kiekio, vitaminą D jums gaminti yra sunkiau negu šviesios odos žmonėms. Patarimas paprastas – įvertinkite savo gymį ir stenkitės kompensuoti lėtesnę vitamino D gamybą kiek ilgiau pabūdami saulėje ir daugiau valgydami maisto, prisotinto vitamino D.
Žindomi kūdikiai. Mamos pienas yra labai naudingas kūdikiui. Tačiau kartais jo neužtenka, kad mažylis gautų pakankamai vitamino D. Pirmaisiais gyvenimo metais vaikas vystosi labai greitai, todėl vitaminas D yra itin svarbus, kad susiformuotų tvirti kaulai. Esant jo trūkumui, mažyliui gali išsivystyti rachitas (kaulų minkštėjimas, sukeliantis deformacijas). Vitamino D dozes turi paskirti gydytojas.
Žarnyno sutrikimai. Vitaminas D – riebaluose tirpstanti medžiaga, todėl svarbu, kaip organizmas įsisavina riebalus. Esant žarnyno sutrikimams, negalima valgyti sunkaus ir riebaus maisto, nes virškinimo sistema nėra pajėgi jį suvirškinti ir įsisavinti. Kadangi vitaminas D yra glaudžiai susijęs su riebalais ir juose tirpsta, organizmui nepriimant riebalų, sunkiau absorbuoti ir patį vitaminą.
Nuotaikų kaita. Saulės šviesa stimuliuoja serotonino gamybą, kuris reguliuoja psichinius procesus: nuotaiką, miegą, apetitą, seksualumą ir pan.
Saulė – natūralus vitamino D šaltinis
Net 90 proc. vitamino D gauname būdami saulėje.
Mažiau būkite namuose. Grynas oras yra labai naudingas ir lyjant, ir sningant, ir saulei šviečiant. Pastaruoju atveju yra ne tik naudinga, bet ir labai malonu. Saulėtas dienas praleiskite gamtoje – prisisotinsite ne tik vitamino D, bet ir serotonino (geros nuotaikos hormonas).
Leiskite odai kvėpuoti. Degindamiesi 15–20 minučių leiskite odai sugerti saulės spindulius nenaudodami jokių apsauginių priemonių, jie riboja ultravioletinių spindulių kiekį, kurio reikia vitamino D gamybai.
Maisto produktai, turintys daug vitamino D
- riebi žuvis (upėtakis, lašiša, tunas, skumbrė)
- žuvų taukai
- natūralios apelsinų sultys
- liesas pienas
- jogurtas
- jautienos ir menkių kepenys
- kiaušinio trynys
- grūdai
- sūris
Sumuštinį pusryčiams geriau pakeiskite grūdų koše. Pietums bent 2–3 kartus per savaitę paskanaukite žuvies, išsispauskite šviežių apelsinų sulčių.
Ar vitamino D gali būti per daug?
Vitaminas D kaupiasi organizme, jo perteklius nėra pašalinamas. Tačiau jeigu vitamino D gaunate iš natūralių šaltinių ir nevartojate papildų, perdozuoti neturėtumėte.
Vis dėlto taip atsitikus, gali pasireikšti šie simptomai: pykinimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, nuovargis, dažnesnis šlapinimasis, troškulys, galvos svaigimas, prakaitavimas, pasikartojantis galvos skausmas, svorio netekimas, padidėjusi kalcio koncentracija kraujyje. Gali išsivystyti ir rimtesnės ligos: anoreksija, širdies aritmija, inkstų ligos, aterosklerozė. Dėl vitamino D papildų vartojimo kreiptis į gydytoją, patartina laikytis jo nustatytų dozių ir rekomendacijų.
Ar žinojote, kad...
- debesuotumas 50 % sumažina ultravioletinių spindulių energiją;
- saulės ultravioletiniai spinduliai neprasiskverbia pro stiklą, todėl važiuodami automobiliu ar būdami namuose negaminsite vitamino D, net jei jus apšvies saulė;
- apsauginiai kremai sumažina vitamino D gamybą apie 8 kartus;
- nors sunku nustatyti, kiek reikia būti saulėje, kad gautume reikiamą kiekį vitamino D, tačiau kai kurie mokslininkai mano, kad per savaitę reikėtų pabūti saulėje neuždengiant veido, rankų, kojų ar nugaros bent 2–3 kartus po 5–30 minučių nuo 10–15 val. nenaudojant jokios apsaugos.
Šiam kartui tiek apie vitaminą D. Tikimės ši informacija tau buvo įdomi. Pasidalink su draugais facebook'e, jiems tai gali būti aktualu taip pat. :)
Beje, jei vertini kokybišką ir šviežią maistą, kviečiame susipažinti su mūsų produktais » :)
Daugiau straipsnių rasi mūsų blog'e »
Prisijunk prie 9052 žmonių, kurie
gauna naujienlaiškius su straipsniais, video receptais bei informaciją, kada atvežame šviežių produktų į jų miestą |
Iliustracijos iš freepik.com |