Primaitinimas - Nuo ko pradėti? Kokį maistą rinktis?
Pirmuosius šešis gyvenimo mėnesius kūdikio mitybos poreikius geriausiai patenkina mamos pienas. Nuo pusės metų kūdikiai pradeda naują etapą ir po truputį susipažįsta su suaugusiųjų maistu. Paprastai vienerių metų vaikas jau gali valgyti bendrą šeimos maistą. Kiekvienos mamos tikslas – šią pažintį padaryti kuo įdomesnę ir spalvingesnę.
Pirmieji ženklai, kad vaikas jau pasirengęs ragauti naujo (kieto) maisto, yra jo sugebėjimas savarankiškai tiesiai sėdėti, išlaikyti tiesiai galvą ir stuburą, galėti judėti. Svarbu, kad kūdikis mokėtų pasukti galvytę į šoną ir taip parodyti, kad jis nebenori siūlomo maisto. Vaikas taip pat turėtų daryti kramtomuosius judesius su burna. Svarbu ir bendras vaiko susidomėjimas maistu – ar jam įdomu, ką dedate į savo burną, ar bando jus mėgdžioti. Pradėdami primaitinti, nepamirškite, kad vaiko skranduko talpa šeštą gyvenimo mėnesį siekia apie 250 ml, o metų, dviejų jau apie 345 ml.
Nuo ko pradėti primaitinti?
Yra kelios teorijos, rekomenduojančios skirtingą primaitinimo tempą bei būdą.
Daržovių košė. Reikėtų pradėti nuo vienos rūšies daržovės paragavimo (arbatinio šaukštelio), kiekvieną dieną didinant suvalgomą kiekį, kol pasieksite visą porciją. Maitinančios mamos pirmuosius košių šaukštelius turėtų duoti po maitinimo. Po kelių savaičių, kai vaikas jau suvalgo didesnį košės kiekį, pasiūlyti pieno arba vandens užsigerti. Nesvarbu, nuo kokios daržovės pradėsite, ypač svarbu, kad tai būtų geriausios kokybės maistas – užaugintas namų ūkyje, be cheminių trąšų, gerai išsilaikęs. Daržoves geriausiai virti garuose, be druskos, sutrintą košę galite pagardinti keliais lašais migdolų, moliūgų sėklų arba kanapių aliejumi. Pirmąją daržovę duokite bent kelias dienas – įsitikinus, kad vaikui nepasireiškia alerginė arba maisto netoleravimo reakcija, pridėkite dar vieną. Pavyzdžiui, pradėjus primaitinti nuo moliūgo po kelių dienų ar savaitės galite duoti paragauti cukinijos, po kelių dienų – saldžiosios bulvės, dar po kelių – brokolio. Stebėkite, ar kūdikio neišbėrė, ar nepučia pilvuko, ar nepasireiškia kiti negalavimai. Per porą savaičių košė turėtų pakeisti vieną maitinimą pienu, tačiau pagal poreikį maitinami kūdikiai ir toliau gali norėti užsigerti pienuku. Mišinuku maitinamiems kūdikiams košei pilnai pakeitus maitinimą mišinuku (kuomet po košės kūdikis atsisako siūlomo mišinuko) būtina duoti atsigerti vandens. Pirmąją košę geriausia duoti pirmoje dienos pusėje, tuomet geriau pastebėsite nepageidaujamas reakcijas.
Kruopų košės. Dėl celiakijos (glitimo netoleravimo) tikimybės, rekomenduojama pradėti primaitinti nuo košių, kurių sudėtyje nėra glitimo. Iš javų glitimo neturi ryžiai, soros ir kukurūzai, iš kitų paplitusių kruopų – grikiai, bolivinė balanda (kinva), burnotis. Reikėtų laikytis panašaus principo, kaip ir pradedant primaitinti nuo daržovių – įvesti po vieną kultūrą vienu metu, nepastebėjus neigiamos reakcijos – pildyti racioną. Dėl mažos maistinės vertės reikėtų vengti manų kruopų košės.
Spelta – senovinė kviečių rūšis, turinti daugiau mikroelementų bei organizmui svarbių amino rūgščių nei įprasti kviečiai. Speltą toleruoja ir maždaug pusė žmonių, netoleruojančių glitimo, ši kultūra dar nėra genetiškai modifikuota. Spelta grūduose randama daug magnio, cinko, mangano ir B grupės vitaminų, taigi jie puikiai tinka visiems, siekiantiems pilnavertės mitybos. Verdant košę vaikams galima naudoti pilno grūdo ekologiškus speltos grūdų dribsnius.
Avižos yra puikus energijos šaltinis, baltymais turtingas grūdas, turi beveik visų amino rūgščių, žemą glikemijos indeksą. Šalia mikroelementų ir vitaminų avižose yra medžiagų, kurios didina atsparumą infekcijoms, padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Avižos, ypatingai primaitinimo pradžioje, yra labai parankios, kadangi padeda palaikyti gerą žarnyno veiklą, nesukelia vidurių užkietėjimo, kai kuriems vaikams turi ir laisvinamąjį poveikį. Jeigu naudosite dribsnius, įsitikinkite, kad jie pagaminti iš pilno grūdo ekologiškų grūdų.
Sorų kruopos – labai maistingos, ilgam suteikiančios sotumo jausmą. Dabar jau galima nusipirkti ir ekologiškų sorų dribsnių, iš kurių išvirta košė yra ne tik sveika, bet ir puikaus skonio.
Ryžiai pasižymi mažesniu baltymų kiekiu, tačiau yra lengvai virškinami bei įsisavinami.
Kukurūzai – nors neturi glitimo ir tinka alergiškiems žmonėms, tačiau neturi pilno amino rūgščių rinkinio. Dėl įvairaus pritaikymo kukurūzai dažnai būna genetiškai modifikuoti, todėl renkantis juos kūdikio mitybai būtina atkreipti dėmesį į kokybę.
Grikiai, kaip ir bolivinė balanda, nėra dažnai skiriami prie grūdų, nors botanine prasme yra vaisiai. Grikius galime vartoti kepintus (rudos spalvos, dažniausiai parduodamus prekybos centruose ir mums visiems įprastus) bei nekepintus, arba „baltuosius“. Tradicinis grikių paruošimo būdas – virimas puikiai tinka kūdikiams. Nepamirškite, kad artėjant pirmajam gimtadieniui galima pabandyti ir kitus vartojimo būdus – grikius tiesiog užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti išbrinkti, košėse naudoti daigintus grūdelius. Grikiuose gausu vitamino B bei mikroelementų, mažai riebalų ir cukraus. Tai nors ir kasdieniškas, bet sveikas pasirinkimas.
Bolivinė balanda jau seniai žinoma ir naudojama Pietų Amerikoje, o pas mus dar tik skinasi kelią į tradicinį maistą pripažįstančių šeimų virtuves. Jos labiausiai vertinamos dėl puikaus amino rūgščių balanso, lengvai virškinamos. Kinvos košes galite ruošti kaip karštą grūdų košę, puikiai dera maišant su kitomis košėmis, pvz., grikių. Košės verdamos ant vandens, jas visada galima paskaninti mamos pienu arba mišinuku.
Mažylio meniu
Sėkmingai pripratinus vaikutį prie grūdų bei daržovių (arba vaisių) galimi įvairūs šių produktų deriniai. Pusryčiams galite išvirti avižinės košės su garuose virtais vaisiais arba bananų tyrele, pietums puikiai tiks grikiai su garuose virtais burokėliais ir cukinija, vakarienei – garuose virto moliūgo ir obuolio košė. Vaikui, valgančiam kiaušinius, galite iškepti avižų apkepą. Užkandžiui galite pasiūlyti daržovių ir vaisių košę, pvz., cukiniją su bananu arba avokadu. Taip pat galite pasiūlyti ir pilno grūdo makaronų ar makaronų, pagamintų iš kukuruzų, grikių bei ryžių miltų.
Baby Lead Weaning arba nujunkymas kūdikio ritmu
Kita kryptis, kurią gali rinktis mamos, tai Gill Rapley aprašyta primaitinimo sistema „nujunkymas kūdikio ritmu“ arba Baby Lead Weaning (BLW). Pagrindinis šios teorijos principas tas, kad vaikui suteikiama galimybė rinktis ką jis nori valgyti nuo bendro šeimos stalo. Kiekvienas produktas vaikui pateikiamas savo pirmine forma, o ne sutrinamas į vienalytę košę. Jeigu tai brokolis – geriausia vaikui duoti visą stiebelį, kad galėtų pats suimti rankyte. Morkos, cukinijos, moliūgai, obuoliai – pjaustomi vaikui patogiais šiaudeliais. Vaikas susipažįsta su maistu kartu su šeima, bet taip pat išlaiko galimybę atsisakyti to maisto, kurio jis nenori tą dieną. Ir nors tokiu principu skatinamas vaiko savarankiškumas bei pažinimas, bet jis reikalauja nemažai kantrybės ir pasiruošimo iš tėvų – vaikas sprendžia, kiek, ko ir kaip pateks į jo burnytę, o kai kuriems tėvams sunku susilaikyti nuo begalinio noro įsiūlyti dar bent šaukštelį. Galbūt visa sistema ir skamba drastiškai, tačiau tam tikri jos elementai gali būti puikiai pritaikyti kasdieniniame valgymo procese.
Neleiskite, kad vaikui pietų metas asocijuotųsi su perkreiptu ir susirūpinimo kupinu mamos veidu. Ne veltui tai vadinama primaitinimu, kadangi iki metų laiko pagrindinius vaiko poreikius vis dar tenkina mamos pienas arba mišinukas. Nesvarbu, nuo ko pradėsite primaitinti, nepamirškite, kad maistas turi būti sveikas, įvairus bei pilnavertis, o svarbiausia – jis turi teikti malonumą – tai bendravimo forma, ritualas, per jį kuriamos tradicijos ir įpročiai, kurie lydės jūsų vaiką visą gyvenimą. Todėl kartais tiesiog atsipalaiduokite, pasiimkite fotoaparatą, ir kartu su vaiku prisiminkite, ką reiškia valgyti košę rankomis, kaip maloniai susispaudžia tarp pirštų virtas brokolis bei kaip skanu nulaižyti bananinius pirštukus.
Šį kartą tiek apie kūdikių primaitinimą. Jei informacija buvo įdomi ir naudinga, pasidalink su draugais facebook'e, jiems tai gali būti aktualu. :)
Beje, jei vertini kokybišką ir šviežią maistą, kviečiame susipažinti su mūsų produktais » :)
Daugiau straipsnių rasi mūsų blog'e »
Prisijunk prie 9052 žmonių, kurie
gauna naujienlaiškius su straipsniais, video receptais bei informaciją, kada atvežame šviežių produktų į jų miestą |
Iliustracijos iš freepik.com |