Sveika mityba kovai su širdies ir kraujagyslių, kepenų, sąnarių bei kitomis ligomis
Posakį, jog maistas – tai yra vaistas, patvirtina daugelio leidinių, internetinių straipsnių, laidų bei kitų informacinių šaltinių antraštės bei turinys. Medikai, kurie savo pacientams yra priversti skirti krūvas vaistų nuo įvairių savijautos sutrikimų, primena, jog sveika mityba privalo tapti nuolatiniu palydovu. Idealu, jei šių rekomendacijų suskumbama griebtis kaip prevencinės priemonės, o ne rimtai „susukus“ vienai ar kitai ligai. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kokiais maisto produktais bei juose esančiomis medžiagomis derėtų papildyti savo racioną sergant širdies ir kraujagyslių, sąnarių bei kepenų ligomis.
„Širdinikų“ bei kraujagyslių ligomis sergančiųjų mityba
Neveltui širdis yra vienas svarbiausių žmogaus organų. Šios „sustreikavimas“ mirtimi per 5 metus nuo diagnozės baigiasi kone pusei sergančiųjų. Norint gerokai sumažinti tikimybę patekti į šią liūdną statistiką, rekomenduojamas ne tik aktyvesnis gyvenimo būdas, žalingų pomėgių atsisakymas, reguliarūs profilaktiniai vizitai pas medikus, bet ir sveika mityba.
Kalbant konkrečiai apie širdies ir kraujagyslių ligas, rekomenduojama vengti riebalų, cholesterolio bei natrio „persunktų“ produktų. Subalansuotą mitybą derėtų papildyti žemiau pateiktais produktais.
• Šparaguose yra folio rūgšties, mažinančios homocisteino (tai – aminorūgštis, didinanti minėtų ligų riziką) kiekį organizme.
• Ankštiniuose augaluose (žirniai, pupos, lęšiai, avižirniai) gausu skaidulų, baltymų bei polifenolių (antioksidantai), reikšmingai mažinančių blogojo cholesterolio kiekį organizme.
• Cholesterolio kiekį kraujyje kontroliuoti padeda ir reguliariai valgomi brokoliai. Aišku, garinti, o ne „paskandinti“ riebios grietinėlės padaže...
• Atėjus vasarai, nepraleiskite progos savo racioną papildyti įvairiomis uogomis. Šios ne tik palepins skonio receptorius, bet ir, dėl sudėtyje esančių antioksidantų polifenolių, prisidės prie širdies bei kraujagyslių ligų mažinimo tikimybės. Uoguose taip pat gausu kitų sveikatai naudingų medžiagų: falatų, skaidulų, geležies, vitaminų A ir C, kalcio.
• Žuvyje yra nedaug sočiųjų riebalų, tačiau gausu omega-3 riebiųjų rūgščių bei baltymų. Tai – puiki formulė ne tik tiems, kuriems sveika mityba aktuali kaip profilaktinė geros savijautos užtikrinimo priemonė, bet ir sergantiems širdies ligomis ar turintiems polinkį į šį susirgimą. Tokiu atveju rekomenduojama 100 gramų riebios žuvies (skumbrė, silkė, lašiša, upėtakis, tunas ir panašiai) valgyti bent porą kartų per savaitę.
Kepenims „draugiška“ sveika mityba
Kepenų – didžiausio žmogaus organo funkcija – baltymų, riebalų, angliavandenių perdirbimas bei skilimo produktų šalinimas. Norint, jog šis procesas būtų sklandus, kepenys turi būti sveikos. Dėmesys mitybai – viena pagrindinių sąlygų to užtikrinimui.
Kokie produktai rekomenduojami asmenims, sergantiems kepenų ligomis arba tiesiog besirūpinantiems sveikatos profilaktika?
• Įrodyta, jog kokybiškas pirmo spaudimo alyvuogių aliejus mažina šio organo audinių senėjimo tikimybę bei kepenų vėžio riziką, taip pat sudaroma efektyvi apsauga nuo laisvųjų radikalų daromos žalos.
• Tinkamam kepenų funkcionavimui būtina mityba, kurioje netrūksta baltymų. Šios maisto medžiagos yra gausu kiaušiniuose, varškėje bei kituose pieno produktuose, duonoje, kruopose, mėsoje (rekomenduojama rinktis liesą mėsą: veršieną, kalakutieną, vištienos krūtinėlę), žuvyje (derėtų rinktis liesą, pavyzdžiui, menkę, sterką ir panašiai).
• Kiaušiniai, siekiant gerinti kepenų funkciją, svarbūs ne tik dėl baltymų. Šiame produkte (konkrečiau – trynyje) gausu įvairių mineralų, lecitino, cholino bei riebaluose tirpių vitaminų.
• Derėtų nepamiršti ir skaidulinių medžiagų. Pagrindinis šių šaltinis – kruopos, vaisiai, daržovės.
Produktai, rekomenduojami sergantiems sąnarių ligomis
Sveika mityba sergantiems sąnarių ligomis – vienas iš efektyviausių būdų siekiant išsaugoti gyvenimo kokybę. Deja, šio pobūdžio ligos – nuosprendis visam gyvenimui, tad reikia nusiteikti, jog lėkštės turiniu, siekiat efektyvių rezultatų, reikės nuolat rūpintis. Tačiau amžinai „sėdėti ant tablečių“ – kur kas liūdnesnė alternatyva, ar ne?
Omega-3 riebalų rūgštys įvardinamos kaip svarbiausia medžiaga, lėtinanti sąnarių ligų progresą. Puikus pastarosios šaltinis – riebi žuvis, pavyzdžiui, skumbrė, sardinė, lašiša, upėtakis.
Brokoliuose yra daug sveikatai naudingų medžiagų. Sulforafanas – tik viena jų, dažnam galbūt net negirdėta. Šis komponentas mažina uždegimą, taip švelnindamas vienos iš sąnarių ligų – artrito – simptomus.
Prie galimybės džiaugtis sveikais sąnariais prisideda ir uogos, kuriose gausų įvairių vitaminų, mineralų bei antioksidantų. Tad nederėtų šių gėrybių palikti vien tik mažiesiems smaližiams kaip deserto. Uogos – svarbus sveikos mitybos komponentas.
Sveika ir subalansuota mityba gali padėti sumažinti širdies ir kraujagyslių, sąnarių, kepenų bei kitų ligų atsiradimo tikimybę. O jau sergantiems – sušvelninti ligos simptomus bei pagerinti gyvenimo kokybę.
Daugiau apie sveiką mitybą skaitykite tinklapyje sveikatosgidas.lt - https://www.sveikatosgidas.lt/mityba/sveika-mityba-principai-ir-taisykles-kuriuos-visi-zinome-tik-galbut-pamirsome/
Jei informacija tau buvo aktuali ir įdomi, pasidalink su draugais Facebooke, jiems tai gali būti įdomu taip pat.
Beje, jei vertini kokybišką ir šviežią maistą, kviečiame susipažinti su mūsų produktais » :)
Daugiau straipsnių rasi mūsų blog'e »
Prisijunk prie 9052 žmonių, kurie
gauna naujienlaiškius su straipsniais, video receptais bei informaciją, kada atvežame šviežių produktų į jų miestą |
|